Bądź eko – wybierz żarówki LED

2021-03-08
Bądź eko – wybierz żarówki LED

Inwestowanie w oświetlenie LED pomaga chronić środowisko naturalne. Nie raz i nie dwa słyszeliśmy takie hasło w mediach, czy jednak tak jest rzeczywiście i w jaki sposób przyczynia się to do jego ochrony. I co najważniejsze dla użytkowników czy nam się to w jakikolwiek sposób opłaca?

Oświetlenie LED – energooszczędność równa się eko

Tym co przede wszystkim przekłada się na to, że LED to rozwiązanie korzystne dla środowiska jest fakt, że ten rodzaj oświetlenia jest wysoce energooszczędny. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami LED pobiera około 10 razy mniej prądu, co pozytywnie wpływa zarówno na środowisko, jak i nasze domowe rachunki. Dodatkowo żarówka LED wyróżnia się znacznie wyższą żywotnością niż inne rodzaje żarówek. W sprzyjających warunkach i zakładając, że będzie świecić dziennie przez jakieś 8 godzin może działać nawet do 20 lat, przy czym jej realną sprawność szacuje się na jakieś dziesięć lat, co i tak w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami jest czasem o wiele dłuższym i tym samym także przekłada się na ekologiczność tego rozwiązania, jak i sprawia, że sumarycznie jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż tańsze odpowiedniki, które działają znacząco krócej. Na żywotność LED przekłada się także ich wyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym przede wszystkim na wstrząsy i stłuczenia.

Bezpieczne dla środowiska i Ciebie

Żarówki LED w odróżnieniu od innych źródeł oświetlenie nie zawierają żadnych szkodliwych substancji takich jak choćby znajdująca się w świetlówkach rtęć, dzięki temu są one całkowicie bezpieczne dla środowiska, jak i dla Ciebie i Twojej rodziny. Wprawdzie żarówka LED RGB zawiera pewną ilość luminoforów, które to umożliwiają zmianę barwy jej świecenia, jednak jest ona na tyle niewielka, że realnie nie stanowi żadnego zagrożenia. Co więcej, żarówki LED w odróżnieniu do innych dostępnych na rynku podlegają recyklingowi, jak i nie ma problemu z ich utylizacją, jak to miało miejsce w przypadku świetlówek czy zwykłych żarówek, co przekłada się nie tylko pozytywnie na stan środowiska naturalnego, ale także i na wygodę użytkowania.

Oświetlenie dekoracyjne a ekologia

Wiele się o mówi o tym jak dużo prądu jest zużywane bez potrzeby, o tym by gasić światło w pomieszczeniach w których nie przebywamy, jak w takim razie odnieść się do kwestii światła dekoracyjnego, które realnie nie ma zastosowania praktycznego, a ma jedynie właściwości estetyczne? Faktem jest, że jest to coś z czego możemy zrezygnować i z pewnością wpłynęło by to pozytywnie na środowisko, ale we własnych wnętrzach chcemy także czuć się dobrze, dlatego jeśli decydujemy się na taki rodzaj oświetlenia wybierajmy jak najbardziej energooszczędne rozwiązania, takie jak choćby żarówka LED 3W, czy też żarówka LED 5W. Im mniejszy pobór mocy tym bardziej ekologiczne rozwiązanie, a przy tym proponowane powyżej rozwiązania doskonale sprawdzą się jeśli chcemy wyróżnić jakiś element czy też podświetlić szafę czy półki.

Zmiana tradycyjnych żarówek na LED – czy to problem?

Wiele osób ma wątpliwości odnośnie wymiany tradycyjnych żarówek na LED, które są związane z obawą przed koniecznością wymiany całej instalacji. Nic bardziej mylnego, wymiana żarówki LED nie różni się bowiem niczym od wymiany tradycyjnej żarówki. Większość żarówek to żarówki LED 230V, co oznacza, że są one dostosowane do standardowego zasilania stosowanego w Polsce. Również w kwestii gwintów nie ma problemu, ponieważ bez problemu znajdziemy LED z odpowiednim mocowaniem, w tym obecnie nadal najpopularniejsze E27, czyli na tak zwany duży gwint. Tym na co powinniśmy jednak zwrócić uwagę przy wyborze zamiennika jest wielkość oprawy, ponieważ te miewają różne wymiary, a co za tym idzie żarówka LED może nam się nie zmieścić w obudowę, jeśli niewłaściwie ją dobierzemy. Istotny jest tu także dobór odpowiedniej mocy, dla przykładu: żarówka LED E27 10W będzie odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 60-75W, czyli takiej najczęściej stosowanej w warunkach mieszkalnych. By lepiej dobrać moc żarówki do własnych potrzeb, zwracajmy uwag na ilość lumenów jaką zapewnia dana żarówka, im wartość wyższa tym jaśniejsze światło daje. Pamiętajmy także o barwie, żarówki LED bowiem w odróżnieniu od tych tradycyjnych zapewniają one światło w różnych odcieniach bieli. I tak w warunkach domowych, powinna być to barwa białą ciepła, co oznacza dla nas, że wartość bieli wyrażona w kalwinach powinna mieć między 2700-3300. Przy czym w pomieszczeniach użytkowych takich jak kuchnia czy też gabinet czy warsztat lepiej sprawdza się naturalna biel na poziomie 3300-5500K. Światło takie jest najbardziej podobne do naturalnego, nie przemęcza oczu i działa pobudzająco. Ostatnią rzeczą o jakiej należy pamiętać jest poziom oddawania barw wyrażony w Ra (CRI), na użytek domowy powinien on mieć Ra>80.

 

Zmiana tradycyjnych żarówek na te LED obecnie nie jest już tak kosztowna a przyniesie wymierne korzyści zarówna dla nas, jak i dla środowiska, dlatego warto być choć trochę eko, skoro nic nas to tak naprawdę nie będzie kosztować, a wręcz przeciwnie pomoże nam jeszcze nieco zaoszczędzić.

 

Nasze ekologiczne żarówki led, znajdą pastwo w poniższych odnośnikach:


żarówka led 3w - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
żarówka led 12w - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
żarówka led rgb - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
żarówka led 5w - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
żarówki led 230v - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
żarówka led e27 10w - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_E27-202.html

pixel