Barwa ciepła czy barwa zimna światła? Którą wybrać?

2021-03-08
Barwa ciepła czy barwa zimna światła? Którą wybrać?Niektóre rodzaje oświetlenia mogą powodować senność, sprzyjają relaksowi, a inne aktywizują organizm do pracy. Przeczytaj o ich właściwościach i wybierz oświetlenie LED , które idealnie odpowie na Twoje potrzeby.

Do opisywania barwy światła służy mierzona w Kelwinach temperatura barwowa.

Oto podział oświetlenia LED według skali temperatury barwowej (TC):
  • 2500 – 2900 K – światło bardzo ciepłe tworzy nastrój. Polecane do miejsc zacisznych i prywatnych, w których najczęściej się odpoczywa. Ta barwa światła LED mniej ciepła od płomienia świecy (1900 K), ale daje równie nastrojowe, przytulne światło.
  • 3000 – 3500 K – światło ciepłe dodaje przytulności. Bardzo popularny zakres, chętnie wybierany do mieszkań oraz domów. Daje przyjemne, dość ciepłe światło. Dodaje wnętrzu przytulności.
  • 3600 – 4000 K – światło białe, dzienne, neutralne aktywizuje do pracy. Oświetlenie LED o tej barwie świetnie nadaje się do zastosowań ogólnych. Można je wykorzystać w biurze, w domu, kuchni i łazience. Światło tej barwy idealnie nadaje się do zastosowania w miejscu pracy.
  • 4100 – 5000 K – światło o chłodnym odcieniu pobudza. Doskonałe do zastosowania w biurach i przestrzeni publicznej. Ta barwa światła LED ma działanie pobudzające. Chłodne oświetlenie jest bardziej formalne i energetyczne. Poprawia koncentrację i sprzyja wykonywaniu obowiązków.
  • powyżej 5000 K – światło bardzo zimne idealne do profesjonalnych zastosowań. Światło bardzo zimne, bywa stosowane w przestrzeni publicznej, w korytarzach, garażach i na parkingach. Może zostać również zastosowane w roli oświetlenia dekoracyjnego.
pixel