Czy warto zastąpić tradycyjne żarówki i świetlówki ledami – o zaletach żarówek LED

2021-03-08
Czy warto zastąpić tradycyjne żarówki i świetlówki ledami – o zaletach żarówek LED

Żarówki LED to technologia, która mimo wielu zalet nie znalazła jeszcze tak szerokiego zastosowania jak można by się tego spodziewać. W dużej mierze wynika to zarówno z przyzwyczajenia do tradycyjnych żarówek wolframowych, jak i z tego, że wiele osób nie ma po prostu dostatecznie dużo informacji na temat tego rozwiązania. Co zatem o żarówkach LED warto wiedzieć?

Żarówki LED a żarówki wolframowe i świetlówki

By przekonać się o korzyściach płynących ze stosowania technologii LED, warto parametry nowoczesnych żarówek zestawić ze swoimi starszymi zamiennikami. I tak, jeśli chodzi o tak dobrze znane wszystkim żarówki wolframowe to ich największy mankament stanowi bardzo niska sprawność. Szacuje się bowiem, że tylko 5% pobieranej przez żarówki energii elektrycznej przetwarzane jest na światło, reszta zostaje przekształcona w ciepło, które to emitują żarówki starego typu i które przyczynia się do uszkodzenia opraw. Minusem jest tu także krótka żywotność – szacowana na blisko 1000 godzin. Dodatkowo dochodzi tu jeszcze kwestia ilości włączeń, które to skracają jej żywotność. Świetlówki moją większą sprawność i zdecydowanie mniejszy pobór prądu, blisko czterokrotnie mniejszy, dodatkowo w odróżnieniu od żarówek wolframowych mamy to do wyboru barwę emitowanego światła. Minusem jednak jest tu dłuższy czas jaki potrzebują one do uzyskania pełnej sprawności. Wprawdzie są świetlówki tzw. „quick start”, które szybko uzyskują pełny strumień światła, jednak jednocześnie ich żywotność ulega znacznemu skróceniu, choć i tak jest większa niż w przypadku żarówek wolframowych. Minusem jest tu na pewno fakt, że świetlówki są wypełnione rtęcią, która to jest substancją niezwykle niebezpieczną, co sprawia problemy w razie ich zbici, jak także w trakcie utylizacji.


Jak zatem na tle tych źródeł światła wypadają żarówki LED? Są z całą pewnością najbardziej energooszczędne, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pobierają 10 razy mniej prądu. Jest to możliwe dzięki temu, że mają one o wiele większą sprawność, co oznacza, że aż kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zmienianej jest w światło. Mają one także najwyższą żywotność ze wszystkich obecnie dostępnych rodzajów oświetlenia, która wynosi średnio 30 000 godzin, co przekłada się na ekonomiczność tego rozwiązania. Wprawdzie są one droższe od pozostałych rozwiązań, jednak różnica obecnie nie jest tak duża, a koszty zakupu szybko się zwracają. Ledy także od razu uzyskują swoją pełną sprawność, co w porównaniu ze świetlówkami jest dużą ich zaletą. Często jednak światło generowane przez LED jest źle odbierane i uważane za mniej korzystne? Czy jest to jednak prawda i z czego to wynika?

Barwa światła i strumień świetlny LED

Przyzwyczajeni do tradycyjnych żarówek wolframowych, kupując LED zwracamy przede wszystkim uwagę na ich moc, a w tym przypadku nie jest to najważniejszy z parametrów. Żarówki LED bowiem przy tej samej mocy mogą mieć różny strumień światła, czyli ilość lumenów, podczas gdy tradycyjne żarówki zawsze miały taką samą wartość, dlatego wybierając LED właśnie parametr strumienia światła jest tym co przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę. Jeśli zależy nam na bardzo jasnym świetle, podobnym do tego jaki dawały 100W żarówki wolframowe to powinniśmy wybierać LED o wartości lm około 1300, dla najpopularniejszej tradycyjnej żarówki 60W wartość odpowiednika powinna wynosić około 700lm, tutaj z powodzeniem może być zastosowana np. najpopularniejsza na chwilę obecną żarówka E27 LED 230V. Jeśli zależy nam na delikatnym świetle i uzyskaniu efekty takiego półmroku można wybrać żarówki działające w zakresie 200-300lm takie jak choćby żarówka LED G4 12V. Należy jednak pamiętać o tym by jednocześnie zwrócić uwagę na barwę jaką emituje żarówka LED. Te bowiem dostępne są w bardzo szerokim zakresie zwykle od 3000 kalwinów wzwyż, im niższa wartość tym cieplejsza barwa światła. Warto przy tym zaznaczyć, że przy bardzo chłodnym świetle zwykle czujemy się gorzej dlatego warto wybierać barwę białą ciepłą lub też białą naturalną, w zależności od potrzeb.

Rodzaj gwintu – czyli czy żarówki LED mogą zastąpić wolframowe

Początkowo rodzaj gwintów lub też wielkość obudowy żarówek LED często utrudniały ich zamienne stosowanie, obecnie jednak nie jest już to zbyt problematyczne. Obudowy stały się zdecydowanie mniejsze, a same żarówki dostępne są w wielu wariantach, w tym w tych najpopularniejszych jak żarówki LED E14 i E27, jak i w tych mniej popularnych - jak choćby żarówki LED MR11 czy G4 oraz w wielu innych, w związku z czym ze znalezieniem właściwego odpowiednika nie powinniśmy mieć większego problemu.


Żarówki LED to na dzień dzisiejszy pod wieloma względami najkorzystniejsze źródło światła. Są całkowicie nieszkodliwe dla nas, energooszczędne, a także i bardzo trwałe. Jeśli odpowiednio dobierzemy wartość strumienia świetlnego oraz temperaturę barwy na pewno będziemy zadowoleni z takiej zmiany.


Jeżeli są państwo zainteresowani ofertą naszych żarówek, prosimy skorzystać z linków poniżej:


żarówka g4 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_G4-206.html
żarówka led g4 12v - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_G4-206.html
żarówki led mr11 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_MR11-207.html
żarówki led e14 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_E14-203.html
żarówka e27 led - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_E14-203.html
pixel