Diody LED będą lepsze i tańsze. Odkryto przepis na ulepszony luminofor

2021-03-08
Diody LED będą lepsze i tańsze. Odkryto przepis na ulepszony luminoforKomputer, z którego korzystali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wskazał im przepis na nowe luminofory.

Do komputera wprowadzili odpowiednie dane. Po trzech miesiącach maszyna wskazała, że do produkcji luminoforów nikt jeszcze nie wykorzystał mieszaniny strontu, litu, aluminium i tlenu. Dzięki komputerowej symulacji wskazano, że połączenie tych komponentów do produkcji luminoforu będzie tańszym rozwiązaniem, ale luminofor będzie cechował się lepszymi właściwościami niż dotychczasowe. 

Nowo odkrytą mieszankę przygotowano w laboratorium Joanny McKittrick w Jacobs School of Engineering. Została ona nazwana roboczo SLAO. Stworzone na bazie luminoforu SLAO diody LED wykazały się współczynnikiem CRI (Color Rendering Index) na poziomie wyższym niż 90. Diody, stworzone na bazie luminoforu SLAO, wykazały się współczynnikiem CRI (Color Rendering Index) na poziomie przekraczającym 90.

Nie dość że tańsze, to prototypy wykazały też lepszą jakość niż wiele komercyjnych diod LED dostępnych obecnie na rynku. Naukowcy opublikowali informację o odkryciu 19 lutego 2018 roku.
pixel