Inteligentny dom - Fibaro czy Tuya?

2021-03-08
Inteligentny dom - Fibaro czy Tuya?

Inteligentny dom - Fibaro czy Tuya?

Inteligentny dom, to taki który za nas myśli. To dom, w którym wszystkie urządzenia są połączone w jeden system i automatycznie możemy sterować nie tylko światłem, ale także ogrzewaniem, alarmem, drzwiami, roletami, TV czy np. temperaturą.

Inteligentnym domem możemy zarządzać z każdego miejsca na świecie np. za pomocą smartfonów, tabletów, paneli dotykowych czy komputerów. Wystarczy dostęp do Internetu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala sprawnie zarządzać całym budynkiem.

Automatyczne wyłączanie światła, gdy nikogo nie ma w domu czy zmniejszenie temperatury, zredukuje koszty utrzymania domu.

Do Państwa dyspozycji są dwa warianty systemu inteligentnego domu: z centralą sterującą lub bez niej. Przeanalizujemy ich wady i zalety, aby ułatwić Państwu wybór systemu odpowiedniego dla Państwa.
Centrala sterująca – czym jest?

W systemach inteligentnego domu takich jak FIBARO, głównym elementem sterującym jest centrala. Systemy takie nazywane są scentralizowanymi. Wszystkie pozostałe urządzenia połączone z centralą to moduły wykonawcze, które zbierają informację o oddziałujących na system czynnikach i przekazują je do centrali. Urządzenie zarządzające podejmuje decyzję czy wykonać dane polecenie np. zmniejszyć temperaturę czy wyłączyć światło. Elementy wykonawcze odbierają sygnał z centrali i wykonują polecenie.

Ceny centrali FIBARO wahają się w granicach 1000-2000 zł. Korzysta ona z bezprzewodowej technologii Z-Wave do jednoczesnego zarządzania podłączonymi do niej urządzeniami. Dzięki komunikacji bezprzewodowej system FIBARO nie wymaga większej ingerencji w już istniejącą instalację elektryczną. Montaż nie jest zatem skomplikowany i nie wymaga dodatkowych przewodów, które rozprowadzamy po całym domu. Moduły niewielkich rozmiarów instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej za włącznik np: światła. Również Twoje dane są chronione na najwyższym poziomie - poprzez systemy WAF i Anty-DDoS, szyfrowanie komunikacji z wykorzystaniem protokołu TLS, a haseł poprzez bcrypt.

System FIBARO to aktualnie najdoskonalsze rozwiązanie automatyki domowej dostępne na rynku. Jednakże w przypadku awarii centrali stracimy połączenie ze wszystkimi urządzeniami, do niej podpiętymi.


System Fibaro Inteligentny dom


A może system bez centrali?

Systemy, które nie posiadają centrali, nazywane są rozproszonymi albo zdecentralizowanymi. Do takich systemów możemy zaliczyć Tuya Smart. Każde urządzenie w tym systemie jest całkowicie niezależne. Oznacza to, że sterowanie jednym urządzeniem nie wpływa bezpośrednio na działanie drugiego chyba, że skonfigurujemy wzajemną zależność urządzeń w scenariuszu aplikacji. Każde urządzenie w tym systemie posiada własną elektronikę, która przetwarza otrzymanych informacji i wykonuje polecenia.

Ogromną zaletą Tuya Smart jest to, że w przypadku awarii nie nastąpi wyłączenie całego systemu. W takiej sytuacji przestanie działać tylko i wyłącznie jeden uszkodzony moduł, nie zakłócając pracy pozostałym. Brak centrali sterującej to także zaoszczędzone środki. A wady - aby przeprogramować system, musimy konfigurować każde urządzenia z osobna, co jest bardzo czasochłonne.


Tuya Smart Inteligentny dom


Fibaro czy Tuya - które urządzenie wybrać?

Montaż systemu FIBARO to dość duży wydatek, ale i olbrzymia wygoda. Wszystkie urządzenia sterowane są pomocą jednej centrali to idealne rozwiązanie dla osób, które które nie radzą sobie z obsługą bardziej zaawansowanych aplikacji lub chcą zaoszczędzić czas. Tuya Smart to rozwiązanie dużo tańsze, nie wymagające centrali, ale obsługa poszczególnych urządzeń z osobna jest bardziej czasochłonna. Wszystko zależy od budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup i montaż urządzeń. Jednak na pewno i jeden i drugi system ułatwi nam sterowanie domem. I uczyni go bezpieczniejszym.

pixel