Jak dobrze wyeksponować towar w sklepie?

2021-03-08
Jak dobrze wyeksponować towar w sklepie?

Oświetlenie sufitowe powinno równomiernie oświetlić całą powierzchnię sklepu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by prezentowało ono bardziej towar, a nie ściany, czy podłogi sklepu. Oprócz doboru właściwych opraw, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniej temperatury barwowej źródła światła. Ma ona bowiem zasadniczy wpływ na postrzeganie przez klientów kolorów. W sklepach warto stosować lampy o temperaturze barwowej około 4000 kelwinów. Taka barwa światła pomaga klientom w koncentracji i wpływa na poprawę ich nastroju, a przy tym chęci do zakupów. Wiernie oddaje kolory produktów i pozwala dostrzec wszystkie atuty i szczegóły przedmiotów. Zdaniem ekspertów, kolor produktu jest jednym z kluczowych czynników, decydujących o zakupie.

Ciepłe światło LED do bułek

W doborze właściwego oświetleniu duże znaczenie mają detale. Warto pamiętać o tym, że świetne efekty daje dopasowanie temperatury barwowej światła do poszczególnych produktów. I tak kolor pieczywa, które naturalnie jest w kolorach żółci i brązu, najlepiej podkreślimy stosując lampy o ciepłej temperaturze barwowej rzędu 2500-3000 K. Wówczas chleb i bułki będą wyglądały na wypieczone i chrupiące.

W przypadku stoisk z mięsem i wędliną nie można zapominać o podkreśleniu odcieni różu i czerwieni tych produktów. Tu rekomenduje się używanie źródeł światła o temperaturze barwowej 2700-3000 K. Stosując takie oświetlenie sprawimy, że ich naturalny kolor zyska na intensywności. Ryby i owoce morza będą wyglądały idealnie, gdy skierujemy na nie białe światło z niebieskawym odcieniem (ok. 6000 K). Kosmetyki, odzież i biżuteria to rzeczy, które najlepiej oświetlić światłem białym (ok. 4000 K).

Oświetlenie LED idealnie odwzoruje kolory


Do określenia jakości barwy białej stosuje się wskaźnik oddawania barw Ra lub CRI (z ang. color rendering index). Zbyt niski wskaźnik oddawania barw powoduje, że przedmioty w otoczeniu mają inny kolor niż w świetle słonecznym. Oświetlenie LED niskiej jakości zdominowane jest przez odcień zieleni. Takiego odcienia w sklepach należy się wystrzegać, a szczególnie na stoiskach mięsnych.

By uniknąć takich wpadek, warto stosować oświetlenie LED najwyższej jakości. Takie oświetlenie oferuje producent marki LED line®. Taśma LED line® CRI>95 to innowacyjne rozwiązanie, które wydobywa żywe i mocno nasycone barwy z oświetlanych przedmiotów. W wielu dostępnych na rynku źródłach światła LED parametr CRI osiąga wartość 80. To dobry wynik. Jednak światło o takich parametrach nie jest w stanie w pełni zaprezentować oświetlanego obiektu w jego rzeczywistych barwach.

Taśma LED line® CRI>95 pozwala prawidło odwzorować barwy we wszystkich zakresach na tak wysokim poziomie. Znajdzie ona zastosowanie w sklepach, muzeach, galeriach i wystawach, w branży odzieżowej i medycynie – tam gdzie istotne jest wydobycie idealnych barw oświetlanego obiektu. Najwyższe odwzorowanie barw z zakresu głębokiej czerwieni sprawdzi się w oświetleniu produktów mięsnych oraz owoców i warzyw.


Osoby poszukujące innowacyjnych rozwiązań dla systemów oświetlenia sklepów, marketów, galerii, muzeów oraz innych miejsc w których istotne znaczenie ma precyzyjne ukierunkowanie światła oraz dobre odwzorowanie barw oświetlanych obiektów powinni również zwrócić uwagę na lampę LED line® ES111 GU10.

Jako źródło światła wykorzystana została dioda COB o mocy 15W i wysokim współczynniku odwzorowania barw CRI>80. Uniwersalna biała dzienna barwa światła (4000K) sprawdzi się w większości realizacji oświetlenia.

Perfekcyjnie zaprojektowany odbłyśnik zastosowany w lampach ES111 umożliwia precyzyjne skupienie wiązki światła. Oferta lamp LED line® ES111 to trzy modele o różnych kątach rozsyłu światła 8°, 24° oraz 48° co zapewnia szeroki wachlarz zastosowań. Innowacyjna konstrukcja ANTI-GLARE DESIGN gwarantuje bezpieczeństwo dla wzroku oraz maksymalny komfort użytkowania poprzez redukcję do minimum efektu olśnienia. Wewnątrz lampy znajduje się wysokiej jakości układ zasilający zbudowany na przetwornicy stałoprądowej z funkcja ściemniania pozwalający ustalić pożądaną jasność lampy poprzez zewnętrzny ściemniacz z układem TRIAC. Za maksymalną żywotność odpowiada gęsto użebrowany aluminiowy radiator zapewniając efektywne odprowadzenie ciepła ze struktur diod LED.

Odpowiednie oświetlenie produktów ma ogromne znaczenie. Warto więc wybrać dobre produkty, które podkreślą zalety produktów i nie będą dla nich antyreklamą.

pixel