Jak prawidłowo dobrać oświetlenie w łazience?

2021-03-08
Jak prawidłowo dobrać oświetlenie w łazience?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Musi być ono dobrze zorganizowane, przyjemne i ciepłe. Każdy lubi przecież od czasu do czasu wziąć kąpiel pod prysznicem lub wylegiwać się w wannie. Łazienka to miejsce o charakterze intymnym, w którym domownicy powinni czuć się dobrze. Poza odpowiednio dobraną armaturą, należy pamiętać o dobrze dobranym oświetleniu, które w łazience jest czymś szczególnie ważnym. Jak jednak wybrać odpowiednie lampy, jaka powinna być barwa światła i na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając oświetlenie?

Różne rodzaje oświetlenia łazienkowego

Na wstępie warto zastanowić się, jak ma wyglądać łazienka. Wówczas, już na etapie projektu, można rozplanować oświetlenie. Wyprowadzanie kabli, kabelków, gniazdek i całej elektryki nie będzie wówczas stwarzało problemów. Zostanie wykonane zanim wstawi się do pomieszczenia piękną wannę, lustro i całą resztę armatury oraz mebli.


Jeśli już wiesz, gdzie chcesz rozlokować każdy element w łazience, masz gotowy projekt, to na pewno wiesz też doskonale, gdzie pojawi się oświetlenie. W łazience potrzebnych jest kilka źródeł światła. Nad lustrem, przy wannie oraz najważniejsze – oświetlenie centralne. Możemy się pokusić także o specjalne światło dekoracyjne. Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystają domownicy, ale także goście, więc jego wygląd i funkcjonalność ma duże znaczenie.


Oświetlenie centralne powinno skutecznie rozjaśnić całe pomieszczenie. Polecamy zastosować halogeny lub plafony. Oprawy halogenowe, znajdujące się w naszym sklepie, można z łatwością dobrać do rozmiaru i kształtu łazienki. Proponujemy oprawy aluminiowe, szklane, pojedyncze, podwójne, ruchome, okrągłe lub kwadratowe. Im więcej światła, tym lepiej, dlatego dobrą opcją jest oprawa ruchoma. Wówczas lampę można skierować w dowolnym kierunku. Jeśli zdecydujesz się jednak na plafon, to dobrze będzie wybrać taki, który przepuszcza światło, np. LEDOM 24W 1500lm 230V biały dzienny, dostępny w naszej ofercie. Światło centralne pełni bardzo ważną rolę, ponieważ oświetla każdą część łazienki. Jest to niezbędne przy utrzymywaniu porządku, a także przy wykonywaniu codziennych czynności. Pamiętajmy jednak o tym, że na jakość oświetlenie wpływa nie tylko sam jego rodzaj, czyli wybór odpowiedniej lampy, ale także dobór właściwych żarówek. Szczególnie uniwersalna okazuje się żarówka E14 LED, posiadająca tradycyjny gwint, a przy tym energooszczędna - doskonale sprawdza się w łazience. Dostępna w różnych barwach światła, dzięki czemu każdy może przy jej pomocy stworzyć odpowiednią atmosferę w pomieszczeniu, dostosowaną do indywidualnych preferencji.


Bardzo ważne jest także oświetlenie lustra. To przy nim domownicy golą się, malują, myją zęby i oceniają swój wygląd przed wyjściem z domu. W tym miejscu powinno się zastosować oświetlenie, które nie będzie powodować powstawania cieni na twarzach. Oświetlenie nad lustrem musi ją równomiernie oświetlać, dlatego proponujemy kinkiety lub halogeny w podwieszanym suficie. Ważne jest też, oczywiście, dobrze dobrane źródło światła, dlatego polecamy nasze żarówki LED E27.


Oświetlenie przy wannie czy prysznicu nie ma aż tak dużego znaczenia, ale przyjemnie jest wziąć relaksującą kąpiel przy delikatnym świetle, które nada łazience niezwykły nastrój. Trzeba jednak pamiętać, żeby oświetlenie umieszczone w okolicy miejsca kąpieli było bezpieczne i nienarażone na wilgoć czy pochlapanie wodą. W nowoczesnych aranżacjach bardzo często w obudowach wanny stosuje się taśmy LED w różnych kolorach. Tutaj doskonale sprawdza się taśma LED 12V. Ten rodzaj oświetlenia może zostać także umieszczony bezpośrednio w podłodze. Dzięki nim uzyska się ciekawy efekt dekoracyjny. By zapewnić oświetlenie punktowe można także zdecydować się na oprawy LED oraz reflektory. Ważne jest jednak to by dobrać w takim wypadku odpowiednie żarówki. O ciepłej w tym wypadku barwie, która sprzyja relaksacji. Tutaj godne polecenia mogą być żarówki LED GU10, które doskonale sprawdzają się jako punktowe oświetlenie.


Jedna łazienka, a tyle rodzajów światła! Ważne jest więc, by rozsądnie dobierać oświetlenie. Spełnia ono nie tylko istotną funkcję praktyczną, ale jest też piękną ozdobą pomieszczeń. Należy pamiętać tylko, aby oświetlenie było podzielone na obwody. Wtedy można zapalić tylko to światło, które chce się akurat użyć, a nie wszystkie naraz.


Więcej o naszych produktach:


Żarówka e14 led - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_E14-203.html
taśma led 12v - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED-192.html
oprawa halogenowa - https://ledzik.pl/pol_m_OPRAWY-LED-200.html
żarówki led gu10 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_GU10-201.html
żarówki led e27 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_E27-202.html
pixel