Jak prawidłowo oświetlić biurko ucznia?

2021-03-08
Jak prawidłowo oświetlić biurko ucznia?
Rozpoczął się właśnie sezon szkolny, więc nasze pociechy coraz więcej czasu spędzają na odrabianiu lekcji. Również nauka zdalna, związana z pandemią COVID19, mocno wydłużyła czas spędzany przy biurku. W niektórych gminach w nowym roku szkolnym 2020/2021 już powtórzyła się sytuacja ze zdalnym nauczaniem i dzieci spędzają mnóstwo czasu w swoich pokojach. A oświetlenie wpływa na zdrowie i samopoczucie naszych dzieci, dlatego tak ważne jest, aby starannie dobierać źródło światło do poszczególnych pomieszczeń. Nieodpowiednio dobrane oświetlenie biurka może znacząco odbić się na wynikach w nauce.

 
Biurko najlepiej jest ustawić w pobliżu okna. Zapewnia to dziecku dostęp do naturalnych do promieni słonecznych i sprzyja lepszej koncentracji.

Nad biurkiem warto jest zamontować lampę sufitową, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Wtedy odpowiednie oświetlenie może nam zapewnić lampa biurkowa. Powinna ona być lekka, mobilna i mieć możliwość regulacji strumienia świetlnego. Przewód lampy powinien mieć długość od 1,5m do 3m. Dzięki temu lampę możemy ustawić w dowolnym miejscu, nie martwiąc się czy w pobliżu dostępne jest gniazdko elektryczne. Odległość pomiędzy żarówką a powierzchnią, którą chcemy oświetlić nie powinna być większa niż 35 cm. Przy zachowaniu tej odległości lampa odpowiednio oświetli miejsce do nauki i sprawi, że nasze oczy nie będą zbyt szybko męczyć.


Oswietlenie biurka

Żarówka LED do lampy biurkowej - jak wybrać tę właściwą?

Producenci lamp biurkowych najczęściej umieszczają informację, że żarówka powinna mieścić się w przedziale od 40 do 100W. Jednak zawsze warto to dokładnie sprawdzić.
Żarówki ledowe pobierają dużo mniej prądu niż żarówki tradycyjne, co za tym idzie odpowiednikiem żarówki 40W - będzie żarówka LED o mocy 5W, a odpowiednikiem żarówki 100W - będzie żarówka LED o mocy ok. 13W. Na rynku wybór jest ogromny, a producenci prześcigają się w coraz to nowszych modelach. W kilku zdaniach odpowiemy Wam na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając żarówkę LED.

Żarówka LED do nauki - jaka barwa światła sprzyja pracy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy biurko powinno być ustawione w pobliżu okna, gdzie mamy dostęp do światła słonecznego. A światło odpowiednie do nauki powinno być imitacją światła słonecznego. Aby uzyskać ten efekt polecamy żarówki LED w barwie dziennej - 4000 kelwinów. Światło o tej temperaturze barwowej pobudza do nauki, sprzyja koncentracji, poprawia samopoczucie. Natomiast barwa ciepła ok. 2700-3000K jest idealna do odpoczynku.

Współczynnik oddawania barw - czy jest istotny?

Nasze pociechy dużo rysują i malują, zatem powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie odwzorowanie kolorów przez żarówkę LED. Lampy LED, które idealnie odwzorowują barwy mają wskaźnik oddawania barw wyższy od 80.

Żarówka LED a Flicker Free

Przebywamy kilka godzin w jednym pomieszczeniu i nie wiemy dlaczego stajemy się rozdrażnieni, apatyczni, mamy podrażnione oczy i nie możemy się skoncentrować, a nauka może stać się prawdziwym problemem. Mnóstwo dostępnym na rynku żarówek LED migocze, tylko nasze oczy nie są w stanie tego zauważyć, ale wpływa to na nasze samopoczucie. Łatwo to sprawdzić przykładając aparat lub nagrywając światło kamerą, na nagraniu pojawiają się paski biało-czarne. Ale tego efektu możemy uniknąć inwestując w oświetlenie LED oznaczone ikoną Flicker Free - brak efektu migotania. Żarówki z tym oznaczeniem są wyprodukowane z wysokiej jakości komponentów, generują jednolite światło i nie powodują efektu migotania.

Niewlasciwe oswietlenie biurka ucznia

Taśma LED - inne pomysły na oświetlenie biurka...

Często pomimo użycia lampki, dziecko nadal skarży się, że biurko nie jest idealnie doświetlone i garbi się, nachylając się nad książką. Wtedy możemy albo użyć mocniejszej żarówki LED, albo zamontować dodatkowo profil wraz z taśmą LED. Jest to nie duży wydatek, a przy użyciu odpowiedniego ściemniacza LED, możemy regulować strumień światła. Nie wiesz jak dobrać zasilacz LED do taśmy LED. Kliknij i sprawdź gotowe zestawy.

Wlasciwe oswietlenie biurka

Pamiętajmy! Jeżeli odpowiednio dobierzemy oświetlenie biurka to nauka stanie się przyjemnością, a oceny naszych uczniów z pewnością będą coraz lepsze!


pixel