Jak światło wpływa na człowieka?

2021-03-08
Jak światło wpływa na człowieka?

Badania naukowe wykazały, że człowiek powinien spędzać kilka godzin dziennie w świetle o natężeniu 4000 lux, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Jeśli światła jest za mało spada koncentracja, pojawia się senność. A przy dłuższych okresach braku naturalnego światła człowiek może popaść nawet w stany depresyjne.

Sztuczne oświetlenie również nie jest obojętne na człowieka. Barwa sztucznego światła może wpływać na nastrój, zdolność do koncentracji oraz psychikę człowieka. Barwę lampy wyraża się za pomocą temperatury barwowej podawanej w kelwinach (K). Powszechnie uważa się, że białe światło o ciepłym odcieniu (poniżej 3300 kelwinów) daje poczucie komfortu i odprężenia. Neutralna, dzienna barwa światła (4000 kelwinów) dobrze sprawdza się w biurach. Z kolei temperatura barwowa około 6000 – 6500 kelwinów jest zbliżona do światła słonecznego, które świeci w bezchmurny dzień.

Oświetlenie LED – barwy skrojone na miarę potrzeb


Marka LED line® oferuje wiele produktów, w których możemy dobrać temperaturę barwową do swoich potrzeb. W lampach LED line® dostępny jest szeroki zakres temperatury barwowej: począwszy na 2700, a skończywszy na 6500 K.
Z kolei wśród taśm LED line® można wybierać spośród takich o temperaturze barwowej 2400 K do nawet 13000 K. W tej gamie produktów warto zwrócić uwagę na taśmę Multiwhite™, która oferuje aż pięć odcieni bieli. Można ustawić dowolny odcień bieli: od zimnej do ciepłej temperatury barwowej (3200 – 7000 kelwinów).

Kolejnym z zagrożeń, które niesie ze sobą sztuczne oświetlenie jest może być efekt migotania. Łzawiące oczy, ból głowy, uczucie zmęczenia – to objawy, które może wywołać praca w pomieszczeniu z nieustannie migoczącym oświetleniem. Ważne jest, aby emitowane światło nie zawierało składowych o średniej częstotliwości, rzędu 3-70 Hz.

 

Oświetlenie LEDDo powstania niewidocznego migotania prowadzi słaba filtracja i stabilizacja chwilowej wartości prądu zasilającego. Efekty stroboskopowe źle wpływają na organizm ludzki. Takie zjawisko może wywoływać bóle głowy i rozdrażnienie. W miejscach takich jak placówki służby zdrowia, czy biura niewidoczne migotanie jest wręcz zabronione.
LED-y bez efektu migotania – ulga dla ciała i ducha.

Rozwiązaniem tego uciążliwego problemu jest technologia Flicker Free. Technologia ta, użyta w lampach marki LED line® eliminuje migotanie obrazu na wszystkich poziomach jasności.

Dzięki temu wzrok się nie męczy i można pracować dłużej bez odczuwalnego zmęczenia. Twórcy lamp LED line® z systemem Flicker Free, opracowując ich koncepcję, jako cel nadrzędny postawili sobie zmniejszenie zmęczenia oczu osób, pracujących w oświetlanych nimi pomieszczeniach. Udało im się to zrealizować. Nie zrezygnowali przy tym z innych równie ważnych właściwości lamp LED – ograniczenia kosztów zużycia energii, jak również długiej żywotności tych produktów oraz niskich kosztów ich użytkowania.

Wybierając oświetlenie do swojego domu, czy biura pamiętajmy jaki wpływ ma ono na nasze samopoczucie. Tylko wysokiej jakości oświetlenie LED zagwarantuje, że nie będziemy odczuwać znużenia przebywając w sztucznym oświetleniu.

pixel