Jak wybrać odpowiednie żarówki LED – na co zwrócić uwagę

2021-03-08
Jak wybrać odpowiednie żarówki LED – na co zwrócić uwagę

Coraz więcej osób chce wymienić tradycyjne żarówki na te ledowe. Nic w tym dziwnego, gdyż ledy są prawie dziesięciokrotnie bardziej oszczędne niż tradycje żarówki wolframowe, a do tego ich żywotność jest zdecydowanie większa. Czym jednak należy się kierować przy ich wyborze i na co zwrócić szczególną uwagę, by zakup okazał się korzystny i udany?

Wybór ledów a wartość strumienia światła

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że przy wyborze żarówki kierujemy się przede wszystkim jej mocą. W tym przypadku jednak okazuje się być to mało konkretny parametr, ponieważ każdy producent ledów stosuje tu własne przeliczniki odnośnie tego jak dana żarówka wypada względem tradycyjnego odpowiednika, a co za tym idzie jest to nieszczególnie miarodajne. Dlatego zamiast skupiać się na mocy żarówki warto wziąć pod uwagę właśnie parametr jakim jest strumień świetlny. I tak tradycyjna żarówka 100W – zapewni nam strumień światła o wartości 1300lm, a co za tym idzie jeśli zależy nam na jasnym oświetleniu do pomieszczenia powinniśmy szukać ledów o wartości zbliżonej do 1300. Powszechnie stosowana tradycyjna żarówka 60W zapewnia natomiast strumień światła 720lm, a co za tym idzie o takiej samej wartości powinniśmy szukać ledów. Kierując się ta wartością przy wyborze będziemy mieli pewność, że właściwie dobierzemy oświetlenie do pomieszczenia i własnych potrzeb.


W przypadku, gdy ledy mają zastąpić nie zwykłą żarówkę, ale świetlówkę lub też halogeny, sprawa okazuje się być nieco bardziej skompilowana. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich programów jesteśmy w stanie wyliczyć jaki strumień świetlny jest nam potrzebny. W razie wątpliwości zawsze możemy poprosić o pomoc sprzedawcę, pamiętajmy jednak o tym by w tym wypadku nie operować jednostką watów, a właśnie pojęciem strumienia świetlnego.

Barwa światła i zdolność oddawania kolorów

Ważnym kryterium jest także barwa światła, która ma duży wpływ na nasz komfort i samopoczucie. Na ryku dostępne są żarówki o trzech różnych barwach, mianowicie: białej chłodnej, białej naturalnej i białej ciepłej. Do wnętrz mieszkalnych najlepiej nadają się: biała ciepła lub biała naturalna. Całkowicie skreślamy tu światło chłodny, gdyż może one być na dłuższą metę dla nas drażniące, a we wnętrzach oświetlonych w taki sposób możemy się źle czuć. Żarówki o barwie ciepłej białej doskonale nadają się do sypialnia, łazienka czy salon. Takie światło działają na nas relaksująco, a do tego pomaga stworzyć przytulny nastrój. Światło o naturalnej białej barwie natomiast doskonale nadaje się do pomieszczeń bardziej użytkowych, takich jak kuchnia czy gabinet. Jego zaletą jest to, że nie meczy ono oczu oraz to, że działa pobudzająco.


Drugim ważnym kryterium jest współczynnik oddawania barwy – Ra (CRI). Tradycyjne żarówki mają go zwykle na poziomie Ra - 100, co oznacza, że procent odwzorowania kolorów oświetlanych przedmiotów jest 100-procentowy. Żarówki LED jak na razie mają pewien problem w tej kwestii. I tak, w przypadku tych strasznych modeli współczynnik Ra wynosi koło 60, a zdarza się nawet, że i mniej. W przypadku tych nowszych jest już lepiej i zwykle oscyluje on na poziomie Ra – 80, co w zasadzie na nasze domowe warunki jest poziomem w zupełności wystraszającym. Kupując żarówki LED, wybierajmy zatem tylko te, które mają Ra na poziomie od 80-100.

Rodzaj gwintu i zastosowanie

W domach najczęściej stosowane są tradycyjne gwinty, tak zwane gwinty Edisona występujące w dwóch wariantach wielkości, oznaczane następującymi symbolami E27 – dla gwintów dużych i E14 dla małych. Oczywiście w ofercie można znaleźć także i inne rozwiązania takiego jak choćby żarówka MR16, przystosowana do ogólnego użytku w gwintach typy mr16, jednak w większości przypadków potrzebujemy jednak tych z oznaczeniem E. Nieco inaczej kwestia wygląda w przypadku halogenów, tu rodzajów jest więcej i nie są one tak typowe, a co za tym idzie by odpowiednio dobrać żarówkę należy sprawdzić to jaka konkretnie jest nam potrzebna. W ofertach sklepów jest bowiem choćby żarówka GU10, G9, GX itd., które różni właśnie typ mocowania.


Wybierając żarówki LED należy także zwrócić uwagę na ich zastosowanie. Tradycyjne żarówki mają szeroki kąt padania światła, a co za tym idzie równomiernie oświetlają pomieszczenie, żarówki ledowe mają natomiast różne katy padania światła, zarówno szerokie, jak i wąskie, a co za tym idzie należy wyróżnić zarówno żarówki, które nadają się do całościowego oświetlania pomieszczeń jak choćby żarówki LED mr16 czy E27, jak i te dające oświetlenie punktowe - jak żarówki LED GU10 12V czy G9. Te drugie doskonale sprawdzają się, jeśli chcemy wyróżnić jakiś element oraz w roli dekoracyjnej.


Chcąc dobrać odpowiednie żarówki LED należy kierować się nie ich mocą, jak do tego jesteśmy przyzwyczajeni, a barwą światła przez nie emitowaną oraz wartością strumienia światła. Elementy te są kwestią najistotniejszą, pamiętajmy jednak także o zastosowaniu, czyli o tym czy potrzebne jest nam oświetlenie ogólne czy punktowe.


Więcej informacji o naszych produktach, znajdą państwo pod poniższymi adresami:

żarówka gu10 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_GU10-201.html
żarówki led gu10 12v - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_GU10-201.html
żarówki led mr16 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_MR16-204.html
żarówka mr16 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_MR16-204.html
g9 żarówka - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_G9-205.html
pixel