Jakie oświetlenie zastosować w kuchni?

2021-03-08
Jakie oświetlenie zastosować w kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem w mieszkaniu, w którym spędzamy dużo czasu. Bez względu na to czy jesteś miłośnikiem gotowania czy jedzenia na wynos warto zadbać o dobre samopoczucie w kuchni. Kiedy już zdecydujesz się na odpowiednie sprzęty, blat oraz szafki przychodzi czas na wybór oświetlenie. Na co warto zwrócić zatem uwagę przy jego wyborze i jakie rozwiązania warte są zainteresowania?

Wpływ oświetlenia na estetykę i funkcjonalność

Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że oświetlenie ma nie tylko dodawać estetyki wnętrzu, ale musi być również funkcjonalne i bezpieczne. Nie wybieraj świadomie lampy, która może obijać się ciągle o szafki tylko dlatego, że jest ładna i Ci się podoba. Może to doprowadzić do pęknięcia klosza, a odłamki mogą wyrządzić Ci krzywdę. Sklepy kuszą nas wieloma rozwiązaniami, ale to od ciebie zależy jak będzie ci wygodniej. Ważne jest to, żebyś dobrał oświetlenie centralne oraz zadaniowe. Dla dodatkowej estetyki możesz pomyśleć również nad oświetleniem dekoracyjnym.


Oświetlenie centralnie to nic innego jak lampy sufitowe. Jednak tutaj też trzeba pamiętać o funkcjonalności i bezpieczeństwie. Jeżeli masz w kuchni niski sufit, a jesteś osobą wysoką nie ma potrzeby, abyś jeszcze bardziej ograniczał sobie przestrzeń lampami wiszącymi. W takiej sytuacji możesz skorzystać z oświetlenia w oprawie zamontowanego w suficie. Lampy montowane są w zrobione specjalnie otwory, dzięki czemu nie musisz się martwić o uderzenie głową w lampę.


Jeżeli chciałbyś jednak coś bardziej estetycznego możesz zastanowić się nad lampami wiszącymi w niewielkiej odległości od sufitu. Najlepiej jest w takiej sytuacji dobrze wymierzyć najmniejszą odległość. Należy pamiętać, że lampy wiszące w dużej mierze dają oświetlenie punktowe lub słabo rozproszone, dlatego warto rozważyć więcej niż jedno źródło światła. Dobrym rozwiązaniem są także lampy na listwie (typu spot) lub na platformie (typu plafon). Dzięki zastosowaniu kilku źródeł światła otrzymujemy przyjemne, rozproszone światło. Takie lampy zajmują niewiele przestrzeni od sufitu, a jednocześnie przy odpowiednim wyborze dodadzą estetyki wnętrzu, co jest dużą ich zaletą. Inwestowanie w więcej niż jedno źródło światła może wydawać się mało ekonomicznym rozwiązaniem, jednak aktualnie na rynku mamy duży wybór energooszczędnych żarówek LED, dzięki czemu o wysokie rachunki nie trzeba się aż tak martwić. W naszej ofercie znajduje się między innymi żarówka E27 lub E14 LED. Wśród modeli z najczęściej stosowanym w Polsce gwintem dostępne są żarówki o różnej mocy, w tym żarówka LED 12W zapewniająca odpowiednią intensywność oświetlenia oraz barwę światła.


Jeżeli wybrałeś już oświetlenie centralne warto przejść do oświetlenia zadaniowego. Bardzo częstym problemem w kuchni jest zbyt mały dopływ światła do blatu roboczego. Nie jest to wskazane zwłaszcza przy pracy z ostrymi nożami. Jeśli nie masz górnych szafek kuchennych nad blatem zadanie jest ułatwione. Możesz zastanowić się nad lampami nisko wiszącymi lub kinkietami. Dobierz wysokość lampy do własnych preferencji. Ważne, żeby była zawieszona na tyle nisko, abyś uzyskał odpowiednią ilość światła, ale nie może być również zbyt nisko, aby klosz lub kinkiet nie zasłaniał Ci pola widzenia. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie którejś żarówki LED, dzięki której uzyskasz oświetlenie punktowe, ale również energooszczędność.


Jednak co zrobić jeśli mamy zamontowane górne szafki kuchenne? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą listwy lub reflektory LED. Reflektory wmontowywane są u dołu szafki i po włączeniu dają białe, punktowe światło, prosto na Twój blat. Nie wszystkim jednak musi przypaść do gustu ich estetyka, która zdecydowanie lepiej pasuje do nowoczesnych aranżacji. Listwa do taśmy LED wraz z taśmą i szybką jest natomiast zdecydowanie bardziej dyskretnym rozwiązaniem. Daje jasne, rozproszone światło na blat bez wyraźnie widocznych pojedynczych punktów świetlnych. Jeśli natomiast żadna z opcji nie jest dla ciebie odpowiednia, możesz zastanowić się również nad samą taśmą LED puszczoną u dołu górnych szafek. W kuchni dobrze się sprawdzi się biała taśma LED, jednak na rynku dostępne są również wersje wielokolorowe, które nadadzą oryginalnego charakteru Twojej kuchni.


Wybór oświetlenia w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych preferencji. My radzimy tylko, abyś nie zapominał o funkcjonalności. Światło w Twojej kuchni powinno bowiem być przede wszystkim praktyczne i ułatwiać Ci wykonywanie codziennych czynności.


Prosimy zapoznać się z naszą ofertą:

listwa do taśmy led - https://ledzik.pl/pol_m_PROFILE-ALUMINIOWE-LED-191.html
taśma led 230v - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED-192.html
żarówka e27 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_E27-202.html
żarówka e14 - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_E14-203.html
żarówka led 12w - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
pixel