Lampy LED - dlaczego są tanie w użytkowaniu? - Poradnik Ledzik.pl

2021-03-08
Lampy LED - dlaczego są tanie w użytkowaniu? - Poradnik Ledzik.pl
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego lampy LED są tanie w użytkowaniu? Odpowiedź jest prosta: dlatego że są niezwykle trwałe.

Kupując je, zapłacimy trochę więcej niż za zwykłe żarówki. Ale ta inwestycja zwróci się nam z naddatkiem w trakcie ich używania. Lampy LED pobierają zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. To przekłada się na wymierne oszczędności w opłatach za prąd. W dodatku, użytkując je oszczędzamy na kosztach ich konserwacji. Diody LED działają bardzo długo. Dzięki temu wcale nie wymagają konserwacji. W ich przypadku nie musimy się liczyć z nagłym wygaśnięciem. Po kilkudziesięciu tysiącach godzin świecenia światło diod obniża się do około połowy początkowej wartości. Wiedząc to, możemy łatwo obliczyć czas ich użytkowania i zaplanować wymianę. To szczególnie przydatne dla tych z nas, którzy swoje lampy zamontowali wysoko, albo w trudno dostępnych miejscach. 

LED do zadań specjalnych. Lampy LED świetnie sprawdzają się w pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Sprawdzą się zarówno w mroźne, jak i upalne dni. Pracują poprawnie w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -30°C do +65°C. W dodatku są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nie mają żarników. Kupując LED-y należy zwracać uwagę nie na moc (W) lampy LED, a na ilość lumenów (lm), czyli na strumień świetlny. Dzięki tej wartości wiemy ile światła otrzymamy.

One mają moc Warto wiedzieć, że w tradycyjnych żarówkach z 1 W mocy można było uzyskać około 6 lumenów światła. Tymczasem nowoczesne lampy LED z 1 W mocy wytwarzają do 120 lumenów światła. To się nazywa efektywność! Diody LED podczas pracy nie wytwarzają dużej ilości ciepła. To przekłada się zarówno na bezpieczeństwo (nie oparzymy się dotykając żarówki), ale również na efektywność i trwałość tych lamp. W dodatku LED-y są odporne na skutki częstego włączania. To w przypadku tradycyjnych żarówek zwiększa się zużycie prądu, jak również skraca się ich życie. Tymczasem lampy LED mogą pracować do 50 tysięcy godzin. Przy założeniu, że używamy światła około 6 godzin dziennie, zapewniamy sobie do 15 lat użytkowania! By skorzystać z wszystkich wymienionych wcześniej właściwości, polecamy kupowanie lamp LED tylko i wyłącznie u sprawdzonych producentów. Kupowanie tanich podróbek może zamienić pozorne oszczędności w rosnące koszty.
pixel