Możliwości oświetlenia LED

2021-03-08
Możliwości oświetlenia LED

Początkowo oświetlenie LED budziło sporo wątpliwości, a klienci podchodzili do niego dość sceptycznie. Szybko jednak okazało się, że ten rodzaj oświetlenie ma całkiem szerokie zastosowanie i tym samym daje wiele możliwości aranżacyjnych. W jaki zatem sposób i kiedy warto stosować ledy?

LED a oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych i biurowych

Technologia LED kojarzy nam się przede wszystkim z dodatkowym źródłem światła stosowanym raczej w celach dekoracyjnych, podczas gdy w rzeczywistości, na chwilę obecną, stanowi bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych żarówek czy też świetlówek. Dobierając odpowiednie żarówki LED możemy zapewnić sobie właściwe oświetlenie zarówno przestrzeni domowych, jak i biurowych. Bogaty wybór pozwala nam decydować o tym jaką wartość lumenów mają emitować żarówki, jaka ma być barwa światła, dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobre rezultaty świetlne i co ważne będą one idealnie dostawne do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo LED to obecnie najbardziej energooszczędne rozwiązanie co sprawia, że również ze względów ekonomicznych doskonale sprawdza się jako oświetlenie centralne.

Oświetlenie dodatkowo i punktowe – główne zastosowanie ledów

Choć LED to doskonała propozycja, jeśli chodzi o oświetlenie centralne, to jednak przeważnie rozwiązanie to jest wykorzystywane jako oświetlenie dodatkowe lub też punktowe. Jednak i tu mamy kilka możliwości. Jeśli zależy nam na delikatnym i funkcjonalnym oświetleniu dodatkowym, możemy wybrać odpowiednie oprawy oraz żarówki o niewielkiej mocy. Tutaj dobrym wyborem mogą się okazać żarówki LED 12V o odpowiedniej temperaturze barwy i niskiej wartości lumenów. Dodatkowo cechują się niewielkimi wymiarami, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w tej roli.


Jako oświetlenie dodatkowe bardzo często wykorzystywane są także taśmy LED. Nadają się one zarówno do podświetlania szafek, luster, jak i mogą być wykorzystywane jako świetlny element dekoracyjny, z pomocą którego możemy wyróżnić jakieś miejsce czy też pomalować pokój światłem w różnych kolorach. Proste w montażu i trwałe doskonale sprawdzają się we wnętrzach mieszkalnych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie fakt, że taśmy można stosować niemal wszędzie, dodatkowo można je przycinać na odpowiednią długość, co sprawia, że rozwiązania to można bez trudu dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań. Dla zabezpieczenie taśmy i by uniknąć efektu rażenia konieczne są jednak dodatkowo profile aluminiowe LED, które przykręca się np. do spodu szafki i na które dopiero montuje się taśmę. Dzięki temu, taśma nie jest bezpośrednio widoczna pod szafką, daje natomiast ładny efekt rozświetlenia. Przy montowaniu pasków LED należy pamiętać także o doborze odpowiednich zasilaczy w tym wypadku zwykle w grę wchodzi zasilacz do LED 12V. Taki zasilacz ukrywa się w niewidocznym miejscu i za pomocą lutowania jego kable łączy z taśmą, dzięki czemu dostarczany jest do niej prąd o właściwym napięciu. Co ważne, jeśli taśma ma więcej niż 3 metry, konieczne będzie zastosowanie dwóch zasilaczy - po jednym na każdym końcu taśmy. Aby uatrakcyjnić efekt, jaki możemy uzyskać dzięki paskom LED czy też dodać funkcjonalności temu rozwiązaniu, warto także zastanowić się nad zastosowaniem ściemniacza LED 12V, który to umożliwi nam regulowanie natężenie światła. Warto jednak pamiętać o tym, że zastosowanie ściemniacza wymaga dodatkowego okablowania, a no to nie zawsze mamy miejsce.

LED do zadań specjalnych

Oświetlenie LED może być wykorzystywane nie tylko jako tradycje oświetlenie centralne czy też oświetlenie dodatkowe, technologia ta coraz częściej bowiem zyskuje zastosowanie przy oświetlaniu elewacji domów, bilbordów, terenu przy zakładzie pracy, ścieżek prowadzących do domu, itd. Wszystko dzięki temu, że dostępne naświetlacze LED mogą pracować w różnych warunkach, w tym są one odporne na działanie warunków atmosferycznych (konkretne modele), dzięki czemu mogą być użytkowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dodatkowo ich dużą zaletą jest energooszczędność oraz wysoka żywotność. Na rynku dostępne są modele z funkcją stałego świecenia, jak i te wyposażone w czujnik ruchy, który umożliwia włączenie naświetlacza dopiero w chwili przecięcia wiązki podczerwonej.


Oświetlenie LED ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązania, dzięki czemu i liczba praktycznych zastosowań dla tej technologii jest znaczna. Jeśli potrzebne nam funkcjonalne i wydajne oświetlenie czy to centralne, przemysłowe czy też dekoracyjne to jest to jak najbardziej rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.


Więcej informacji o naszym asortymencie, znajdą państwo w odnośnikach poniżej:


naświetlacz led 50w - https://ledzik.pl/pol_m_NASWIETLACZE-LED-213.html
ściemniacz led 12v - https://ledzik.pl/pol_m_STEROWNIKI-LED-193.html
profile aluminiowe led - https://ledzik.pl/pol_m_PROFILE-ALUMINIOWE-LED-191.html
zasilacz do led 12v - https://ledzik.pl/pol_m_ZASILACZE-LED-189.html
żarówki led 12v - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
pixel