Nowe możliwości oświetlenia dekoracyjnego - taśmy LED RGB i RGBW

2021-03-08
Nowe możliwości oświetlenia dekoracyjnego - taśmy LED RGB i RGBW

Oświetlenie dekoracyjne jest ważnym elementem aranżacji wnętrz. Wprawdzie jego głównym zadaniem jest nadanie odpowiedniego klimatu pomieszczeniu czy też podkreślenie znaczenia innych elementów, niemniej warto także zadbać o to by takie oświetlenie było praktyczne i funkcjonalne. Tutaj idealnym rozwiązaniem okazują się być taśmy LED RGB oraz RGBW. Zwłaszcza te drugie mogą okazać się bardzo praktyczne.


Taśmy LED RGB i RGBW umożliwiają nam uzyskanie różnych kolorów światła od tych podstawowych czyli czerwonego, zielonego i niebieskiego, poprzez barwy jakie możemy uzyskać z ich zmieszania. Daje nam to wiele możliwości, jeśli chodzi o kreacje wnętrza za pomocą koloru i światła. Dodatkowo dzięki możliwości dowolnej zmiany kolorów, można barwę emitowanego światła dostosować do własnego nastroju czy też potrzeb. Zaletą wspomnianych taśm LED RGBW jest natomiast fakt, że poza diodami o wymienionych wyżej podstawowych kolorach posiadają one także diody białe o różnej barwie, co sprawia, że możemy za pomocą jednego paska uzyskać zarówno dekoracyjne podświetlenie kolorowe, jak i funkcjonalne oświetlenie dodatkowe.

Zastosowanie taśm LED RGB i RGBW

Kolorowe taśmy LED tak samo, jak i te białe mogą być właściwie stosowane wszędzie, nadają się one zarówno do podświetlania wnętrza szaf czy półek, mogą stanowić dodatkowe oświetlenie w łazience, służyć podświetleniu schodów czy też szafek kuchennych. Przy ich wyborze należy jednak pamiętać o tym by najpierw określić dokładnie ich zastosowanie, od tego zależy to jaką moc powinny mieć diody, jaka powinna być ich szczelność, itd. Jeśli taśma RGB ma pełnić funkcje czysto dekoracyjną, to siła światła przez nią emitowana nie musi być zbyt duża, jeśli natomiast wybieramy np. taśmę RGBW do podświetlania przestrzeni pod szafkami i jednocześnie ma ona pełnić role dodatkowego oświetlenia, wówczas moc jaką powinny posiadać diody powinna być większa. W takim wypadku ważne jest także i to by samo zagęszczenie diod było duże, powinna ono wynosić 3 diody na 5 centymetrów długości taśmy lub też 3x2,5cm, w zależności od rodzaju taśmy i zastosowanych diod. Dzięki takiemu układowi taśma będzie zapewniać dostatecznie dużą ilość skondensowanego światła. Co jednak istotne, choć LED nie nagrzewa się tak bardzo jak tradycyjne żarówki, to jednak wydzielają one pewną ilość ciepła, a co za tym idzie, jeśli stosujemy wydajne i mocne diody należy zadbać o to by mogły one swobodnie odprowadzać ciepło. Należy pamiętać o tym, że zbyt wysoka temperatura skraca żywotność diod. Z tego powodu warto pasek LED RGB zamontować na profilu aluminiowym, który dobrze oddaje ciepło generowane przez diody, a jednocześnie samo podświetlenie czyni bardziej estetycznym i pozwala uniknąć efektu rażenia.

Akcesoria LED – co będzie potrzebne

Decydując się na zastosowanie taśmy LED RGB należy zadbać nie tylko o dobór samej taśmy, ale także i koniecznych akcesoriów. Przede wszystkim należy pamiętać o doborze odpowiedniego zasilacza LED. Jest to o tyle ważne, że pasek LED 12V wymaga stałego napięcia o niskiej mocy, dlatego też konieczne jest to by dobrać odpowiedni zasilacz do taśmy LED, o takiej samej mocy jaką ma taśma, jeśli będzie miał on wyższą wartość, to taśma wprawdzie będzie działać, ale zbyt wysokie napięcie dostarczane przez zasilacz będzie skutkować znaczącym skróceniem jej żywotności. Jeśli chodzi o akcesoria to szczególnie warta uwagi powinna być dla nas taśma LED z pilotem. Pilot IR umożliwi wygodne sterowanie jej pracą, co przełoży się zarówno na praktyczność tego rozwiązania, jak i na nasz komfort związany z użytkowaniem go. Chcąc zapewnić większą funkcjonalność system można także wyposażyć w dodatkowe ściemniacze, które umożliwią nam sterowanie nie tylko barwą światła, ale także jego natężeniem.


Oświetlenie dekoracyjne pozwala nam nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, wyróżnić je czy też podkreślić jakieś szczególne elementy dekoracyjne. Samo światło, odpowiednio umiejscowione stanowi tu też niesamowity element dekoracyjny i pozwala nam w ciekawy sposób „pomalować” wnętrze. Jeśli zależy nam na interesującym i niepowtarzalnym efekcie warto wybrać taśmy LED, które nie tylko doskonale sprawdzą się w tej roli, ale także są łatwe w zastosowaniu i energooszczędne, co stanowi ich ogromną zaletę.


Polecamy zapoznać się z nasza aktualną ofertą:


taśma led rgb - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED_WIELOKOLOROWE-253.html
pasek led rgb - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED_WIELOKOLOROWE-253.html
pasek led 12v - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED-192.html
taśma led z pilotem - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED-192.html
zasilacz do taśmy led - https://ledzik.pl/pol_m_ZASILACZE-LED-189.html
zasilacz led - https://ledzik.pl/pol_m_ZASILACZE-LED-189.html
pixel