Rodzaje gwintów w żarówkach

2021-03-08
Rodzaje gwintów w żarówkach

Gwinty wkręcane i wciskane

W Europie najpowszechniejsze są żarówki z gwintem klasycznym, czyli wkręcanym (tzw. gwint Edisona), oznaczone symbolem E od nazwiska wynalazcy. Najczęściej spotykane gwinty to między innymi E14, E27, E40 i mniej typowe E5 czy E10. Popularne są także żarówki z prostym gwintem wciskanym – na przykład GU9 oraz GU10, często spotykane w żarówkach halogenowych. Oba rodzaje gwintów są powszechnie stosowane w lampach sufitowych, wiszących, stojących, biurkowych, kinkietach, a także żyrandolach.

Co oznaczają cyfry w oznaczeniach gwintów?

Gwinty różnią się średnicą, a trzonki rozstawem bolców. Cyfry obok liter informują o średnicy gwintu lub jaki jest rozstaw – wartość ta jest wyrażona w milimetrach. Symbol E14 oznacza, że żarówka ma klasyczny gwint wkręcany (Edisona) o średnicy 27 mm.Rodzaje gwintów w żarówkach


Najpopularniejsze rodzaje gwintów żarówek

Gwint E14. Jeden z najpopularniejszych rodzajów, potocznie określany jako „mały gwint”. Często występuje w diodach energooszczędnych LED i halogenowych. Mają nowoczesny design i są wyjątkowo estetyczne, dlatego najczęściej stosuje się je w oświetleniu domowym.

Gwint E27
. Gwint klasyczny o średnicy 27 mm jest popularny jako „duży gwint”, gdyż jest najczęściej stosowany w domach, mimo że rośnie liczba urządzeń, w których występują inne rodzaje gwintów. Jest stosowany w żarówkach tradycyjnych, energooszczędnych i LED. Dostosowany do instalacji 230V.

Gwint E40
. Źródło światła z E40 stosowane jest do lamp metalohalogenowych oraz oświetlenia sodowego o znacznej mocy.

GU10. Popularny gwint wciskany, typu „wciśnij i przekręć”, czyli wciskamy go i następnie delikatnie przekręcamy o 1/4 obrotu. Najczęściej jest stosowany w oprawach sufitowych (np. spotach) i oświetleniu punktowym, w których strumień światła kierowany jest ku dołowi. Przystosowany do pracy w instalacjach o napięciu 230V w wersji tradycyjnej oraz energooszczędnej LED.

G9. Trzonek o rozstawie nóżek 9 mm montowany na „wcisk”. Wykorzystywany do oświetlenia dekoracyjnego, występuje zarówno w wersji tradycyjnej, jak i LED. Dostosowany do instalacji 230V.
G4. Trzonek o rozstawie nóżek 4 mm, zwykle stosowany przy oprawach do garderob, oświetlenia łazienek i kuchni. Warto pamiętać, że gwint G4 podłączany jest do napięcia 12V; to idealny wybór do opraw meblowych.

MR16
. Trzonek wciskany, o rozstawie nóżek 5,3 mm. Występuje w wersjach napięciowych 12V oraz 230V. Może być stosowany do głównego oświetlenia, ale też dekoracyjnego przy dekoracji mebli czy schodów, w sufitach podwieszanych, a także w witrynach sklepowych. Warto zauważyć, że w wersji LED dostępna jest opcja 12V. Na rynku oświetleniowym jest dużo większy wybór rodzajów gwintów, jednak wymienione wyżej należą do najczęściej wykorzystywanych w polskich domach.
pixel