Rodzaje oświetlenia LED i zastosowanie

2021-03-08
Rodzaje oświetlenia LED i zastosowanie

Rodzaj wyposażenia wnętrza zależy od jego charakteru oraz celu, jaki pełni. Inaczej urządzisz bowiem dom, a inaczej pomieszczenie biurowe. Inne będą jednak nie tylko meble, ale również oświetlenie. Jego główną cechą powinna być bowiem funkcjonalność, aby można było spokojnie wykonywać konkretne czynności. Czym zatem należy się kierować dobierając oświetlenie dla domu i przemysłu i jakie rozwiązania będą dla nas najkorzystniejsze?

Lampy LED dla przemysłu i domowe diody

Oświetlenie przeznaczone do zakładu przemysłowego musi być przede wszystkim odpowiednio chronione przed czynnikami z zewnątrz, które mogą zagrażać bezpieczeństwu. Zasady BHP określają, jaki poziom zabezpieczeń muszą posiadać oprawy LED sufitowe na konkretnej hali przemysłowej. Jest to uzależnione od tego, czy ulatniają się tam jakieś gazy, czy występują substancje łatwopalne i wybuchowe, i tak dalej. Okresowo jest to oczywiście kontrolowane przez pracownika, który ma uprawnienia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.


Często lampy przemysłowe mają nie tylko dużo trwalsze oprawy, ale też zapewniają większą ilość światła, to światło jest też bardziej wyraziste. Wynika to z tego, że zastosowane źródła światła rozmieszczone na dużych wysokościach i w sporej odległości od siebie. Kąt padania światła musi być więc taki, aby dało się oświetlić całe pomieszczenie. Oprócz tego pracownicy produkcji muszą posiadać mniejsze lampki na swoich stanowiskach pracy, dzięki którym będą dokładnie widzieli drobne elementy, które składają. Zmniejszy to ilość popełnianych przez nich błędów, a poza tym wpłynie korzystnie na zdrowie ich oczu. Dzięki dobremu oświetleniu minimalizuje się także ilość wypadków przy pracy, dlatego tak ważne jest poprawne rozplanowanie go, jak i dobranie odpowiedniej mocy lamp.


Inną charakterystykę mają oczywiście lampy ledowe używane w pomieszczeniach domowych. Tutaj obszar do oświetlenia jest znacznie mniejszy. Nie ma więc potrzeby umieszczania diod o tak dużym kącie padania światła jak w przypadku hali produkcyjnej. Tutaj wystarczą zwykłe lampy LED, które należy tylko odpowiednio rozmieścić, aby oświetlić całe pomieszczenie, zgodnie z własnymi oczekiwaniami.


Do wyboru jest wiele modeli lamp LED. Można dobrać odpowiedni dla siebie kolor światła, a także odcień zimny lub ciepły. W naszej ofercie znajdują się lampy wiszące i stojące. Poza tym można kupić listwy LED, dzięki którym oświetli się na przykład wnętrze szafy czy też podświetli się przestrzeń pod szafkami. Dodatkowo listwy aluminiowe LED mogą być wykończone szybką, dzięki czemu zamiast uzyskać oświetlenie punktowe typowe dla LED, uzyskamy światło rozproszone o bardziej delikatnym charakterze.


Należy pamiętać, aby oświetlić miejsca, w których planuje się pracę na komputerze, czytanie i tym podobne czynności, w trakcie których dodatkowo obciąża się wzrok. Dobre oświetlenie stanowi podstawę, jeśli nie chce się mieć później problemów ze wzrokiem. Poza tym oświetlenie w dużym stopniu wpływa także na samopoczucie. Szczególnie zimą jest to odczuwalne, ponieważ naturalnego światła jest niewiele. Warto więc w domu stworzyć sobie miły nastrój, który będzie tworzyło m.in. właśnie odpowiednie oświetlenie. Obecnie do wyboru jest niezliczona ilość możliwości i chociażby dzięki lampom LED RGB można dowolnie sterować kolorem oświetlenia, zależnie od humoru i zapotrzebowania.


Jeśli chodzi o oświetlenie biurowe, to podobnie jak w przypadku domowego, ważne, aby oświetlić zarówno całe pomieszczenie, jak i dodatkowo, poszczególne stanowiska pracy. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj lampa halogenowa LED, która emituje dużą ilość światła, o barwie białej dziennej, przy której oczy tak bardzo się nie meczą, co jest szczególnie ważne przy pracy biurowej. Dodatkowo taka temperatura oświetlenia działa pobudzająco, co także sprzyja pracy. Dzięki temu każdy będzie mógł wykonywać swoją pracę w komfortowych warunkach. Oczywiście, warto tutaj zwrócić uwagę także na atrakcyjny wygląd lamp, aby cała przestrzeń biurowa dobrze się prezentowała. Najlepiej wybrać stonowane oprawy w dość klasycznym stylu. Będą one pasować do wielu branż. Nie bez znaczenia pozostaje tu także jakość wykonania, warto postawić na sprawdzonych producentów oświetlenia LED, by mieć pewność, że lampy będą działać bezawaryjnie przez długi czas.


Oświetlenie powinno być przede wszystkim dobrane do miejsca, w którym ma się znaleźć. W naszej ofercie znajdziesz bardzo różnorodne produkty, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu.


Więcej informacji o naszych produktach:

lampa halogenowa led - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
listwa led, listwa aluminiowa led - https://ledzik.pl/pol_m_PROFILE-ALUMINIOWE-LED-191.html
oprawy led sufitowe - https://ledzik.pl/pol_m_OPRAWY-LED_SUFITOWE-217.html
producent oświetlenia led - https://ledzik.pl/
pixel