Taśma LED do ogrodu – jaką wybrać?

2021-03-08
Taśma LED do ogrodu – jaką wybrać?

Jaką taśmę LED wybrać, aby oświetlić altanę ogrodową, taras, balkon lub oczko wodne?

Często piszecie do nas na czacie, że chcielibyście zastosować taśmę LED na zewnątrz, aby oświetlić altanę ogrodową, taras, balkon czy oczko wodne. Niejednokrotnie zastanawialiście się też pewnie czym różnią się oznaczenia przy taśmach IP20, IP65 czy IP67 i jak wybrać odpowiedni model.


Taśma LED - klasy szczelności


Najpierw w kilku słowach opiszemy Państwu podstawowe różnice w klasach szczelności taśm. A następnie powiemy, która z nich idealnie sprawdzi się w ogrodzie.

Taśmy LED z klasą szczelności IP20 są to taśmy, które nie posiadają żadnej ochrony przed zachlapaniem i są stosowane w miejscach, które nie są narażone na występowanie na wilgoci. Czyli najczęściej oświetlamy nią sufit, biurko, półki, szafki i wiele innych „suchych miejsc”.

Taśmy z klasą szczelności IP65 posiadają zasilikonowane diody, co sprawia, że możemy je montować w miejscach narażonych na duże ilości pyłu, ale również w miejscach narażonych na zachlapanie. Idealnie sprawdzą się pod zlewem kuchennym czy na suficie w łazience. Nie polecamy ich jednak pod prysznic, gdyż silikonem zalana jest tylko wierzchnia część taśmy. Niejednokrotnie jednak klienci kupują aluminiowy profil LED z odpowiednią szybką z tworzywa sztucznego, wklejają tam taśmę LED z ochroną IP65 i uszczelniają ten profil silikonem, aby nie dostała się tam woda.


Taśma LED wodoszczelna

Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować zwarcia, gdy do taśmy dostanie się woda, najbezpieczniej w tak wilgotnych miejscach jak prysznic zamontować taśmę w rurce silikonowej IP67. Taśma ta jest całkowicie włożona do rurki i z żadnej strony nie ma kontaktu z wodą. Właśnie ta taśma LED idealnie sprawdzi się również na zewnątrz. Klasa szczelności IP67 zapewnia odporność taśmy na pył oraz pozwala na zanurzenie taśmy w wodzie na okres 30 minut na głębokości do 1 metra. Można oświetlić nią altanę ogrodową, elewację, taras, balkon, oczko wodne lub murek ogrodowy. Ale nie tylko, oświetlane są nią bannery reklamowe, dworce autobusowe i wiele innych miejsc.

Zastosowanie tej taśmy jest ograniczone jedynie wyobraźnią…
pixel