Zalety technologii LED

2021-03-08
Zalety technologii LED

Oświetlenie LED to rozwiązanie, które stało się szerzej dostępne stosunkowo niedawno. Już teraz jednak stanowi atrakcyjny zamiennik dla innych, stosowanych na szeroką skalę rozwiązań. Co jednak przyczynia się do rosnącej popularności tego rozwiązania i tym samym jakie są dla nas największe korzyści płynące ze stosowaniem technologii LED.

Ekonomia przede wszystkim

Największą zaletą technologii LED jest aspekt ekonomiczny. Otóż na chwilę obecna diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia, które w porównaniu do tradycyjnej żarówki wolframowej zużywają blisko 10 razy mniej energii elektrycznej. Wynika to z tego, że technologia LED ma zdecydowanie wyższą efektywność świecenie, która kształtuje się na poziomie 80–90%, co w praktyce oznacza, że blisko 80% pobieranej energii elektrycznej przekształcanej jest w światło, podczas gdy utracie i przemienieniu w ciepło ulega jedynie 20%. Dla porównania w przypadku tradycyjnych żarówek jedynie około 5-10% pobieranej energii przekształcanej jest w światło.


Za tym rozwiązaniem przemawia także kwestia żywotności, LED żarówki bowiem mają najdłuższą żywotność ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Wyróżniają się one wysoką skutecznością, dzięki czemu mogą pracować nawet do 20 lat, zakładając, że będą świecić po 8 godzin dziennie. Średnio ich żywotność szacuje się na około 10 lat. Podczas gdy okres w jakim można użytkować zwykła żarówkę wynosi około roku. Nie bez znaczenie jest także fakt, że na żarniki LED nie ma wpływu to ile razy są one włączane i wyłączane, co znacząco wpływa na inne rodzaje oświetlenia. Światła LED są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim na uderzenia i wstrząsy (nie ulegają tak łatwo stłuczeniu jak inne rodzaje lamp). Dodatkowo zachowują wysoką sprawność przy niskich temperaturach. Wszystko to sprawia, że LED to inwestycja na lata, która w stosunkowo szybkim czasie powinna się nam zwrócić i to właściwe jest tym elementem, który najbardziej przemawia za rosnącą popularnością tego rozwiązania.

Możliwość wyboru barwy światła

Dużą zaletą technologii LED jest także fakt, że światła LED działają w szerokim zakresie barwy światła, a co za tym idzie mamy tu możliwość dobrania temperatury światła do indywidualnych potrzeb. Dla przypomnienia tradycyjne żarówki dawały tylko światło jednej barwy - ciepłej, świetlówki działają już w nieco większym zakresie, LED jednak pozwala nam uzyskać światło barwy białej ciepłej, zimnej lub naturalnej, a także i kolorowe bez konieczności stosowania filtrów. Dzięki czemu znajdują ono zastosowanie zarówno w przestrzeni domowej, jak i biurowej czy przemysłowej. Dla domu zwykle wybieramy te o barwie ciepłej, która najlepiej sprzyja relaksowi. W miejscach przeznaczonych do pracy, zarówno w obszarze domowym, jak i biurach, najpopularniejsza jest barwa światła biała naturalna. Jest ona szczególnie przyjazna dla oczu, nie męczy ich, a przy tym ma działanie pobudzające. Taki efekt uzyskuje się między innymi poprzez halogeny LED 12V czy też 230V. Wybór odpowiednich żarówek zależy od tego do jakiego rodzaju napięcia mamy przystosowaną sieć, w prawdzie przy tradycyjnej sieci 230V można zastosować żarówki 12V jednak wymagają one specjalnych zasilaczy lub też stabilizatorów, które zmienią wartość napięcia i będą chronić halogeny przed przepaleniem. W praktyce jednak dość często rozwiązanie to okazuje się bardziej kłopotliwe niż halogeny LED 230V, choć te drugie są droższe, jeśli chodzi o sam zakup. W razie wątpliwości odnośnie wyboru właściwego rozwiązania chętnie służymy pomocą.


Ekologia wśród zalet technologii LED

W czasach, kiedy ekologiczność zaczyna mieć coraz większe znaczenie istotnym staje się także fakt, że LED jako jedyne dostępne na rynku żarówki nie zawierają żadnych szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak rtęć czy inne metale ciężkie. Natomiast ilość luminoforów stosowanych w diodach do uzyskania kolorowej barwy światła jest na tyle mała, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia. Dodatkowo lampy LED podlegają recyklingowi, co także pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego.


Oświetlenie LED stanowi obecnie ciekawą alternatywę dla innych dostępnych źródeł światła. Choć nadal nieco droższe niż inne dostępne zamienniki, to jednak biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania, jak i wiele możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie, jest to niewątpliwie inwestycja, którą warto rozważyć i która, jeśli się na nią zdecydujemy, na pewno nam się szybko zwróci.


Jeżeli są państwo zainteresowani nasza ofertą, prosimy skorzystać z odnośników poniżej:


halogeny led 12v - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
led żarówki - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
światła led - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED-197.html
halogeny led 230v - https://ledzik.pl/pol_m_NASWIETLACZE-LED-213.html
żarnik led - https://ledzik.pl/pol_m_LAMPY-LED_R7s-229.html
pixel