Zastosowanie taśm LED we wnętrzach

2021-03-08
Zastosowanie taśm LED we wnętrzach

Taśmy LED to rozwiązanie, które zdobyło sobie już szerokie grono zwolenników. Elastyczne, wydajne i samoprzylepne, umożliwiają nam stworzenie praktycznego i co ważne energooszczędnego oświetlenia niemal w każdym miejscu. Co jednak szczególnie ważne są one niezwykle łatwe w użyciu. Kiedy zatem warto zdecydować się na taśmy LED i w jakich miejscach sprawdzają się one szczególnie dobrze?


Taśmy LED nadają się do stosowania praktycznie wszędzie. Należy jednak pamiętać o tym, że to od miejsca w którym będą one wykorzystywane zależy to jaka powinna być minimalna jasność diod, jaki powinien być ich stopień szczelności, jaka ma być barwa światła, czy konieczne będzie zastosowanie listwy do taśmy LED i innych akcesoriów, itd.. I tak, jeśli zależy nam na funkcjonalnym oświetleniu pod pod szafkami kuchennymi, powinnyśmy wybierać diody o dużej jasności i ciepłej lub naturalnej barwie światła, jeśli natomiast interesuje nas efekt dekoracyjny, z powodzeniem może być to taśma LED o standardowej jasności, tutaj także mamy pełną dowolność jeśli chodzi o barwę światła, mogą być to zarówno diody białe, jak i te kolorowe.

Taśmy LED w sypialni

Odpowiednie oświetlenie w sypialni jest szczególnie ważne. Powinno być jednocześnie funkcjonalne, jak i nastrojowe, tak by wspomagało nasz wypoczynek i nas relaksowało. Nic więc dziwnego, że właśnie tu taśmy LED sprawdzają się idealnie. W zależności od potrzeb, możemy wykonać całkiem jasne oświetlenie umieszczone na suficie, które będzie doskonałym uzupełnieniem oświetlenia centralnego. Należy jednak pamiętać o tym, by wprawdzie wybrać diody o dużej jasności, jednocześnie jednak barwa światła przez nie emitowana powinna być ciepła, jak najbardziej zbliżona do tej jaką dawały tradycyjne żarówki wolframowe, ponieważ ona jest dla nas najbardziej relaksująca, a przy tym tworzy najbardziej przytulną atmosferę. Jeśli chodzi natomiast o nastrojowe światło, które w sypiali jest tak ważne, możliwości mamy tutaj sporo, taśmę można bowiem podkleić pod szafkami, pod łóżkiem czy nawet na podłodze, wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać oraz od tego jakie są nasze upodobania. Pamiętajmy jednak o funkcjonalności, dlatego zwłaszcza w sypialni montując oświetlenie LED zadbajmy o odpowiednie akcesoria LED, tutaj przydadzą się ściemniacze do LED oraz piloty umożliwiające sterowanie oświetleniem. Jest to o tyle wygodne, że dzięki temu nie będziemy musieli wstawać specjalnie by zgasić światło tylko będziemy mogli nim wygodnie sterować z łóżka.

Taśmy LED w kuchni

Obecnie szczególnie popularne jest wykorzystanie taśm LED przy doświetlaniu przestrzeni kuchennych, zwłaszcza w doświetlaniu blatów roboczych. Uzyskanie odpowiedniej jasności światła w kuchni wcale nie jest taki łatwe, a samo światło centrale zwykle okazuje się być nie wystarczające, dlatego zazwyczaj stosuje się tu dodatkowe źródło i właśnie w tej roli doskonale sprawdzają się taśmy LED. Jeśli nad blatem roboczym mamy szafki, jest to jednocześnie najprostszy i najtańszy sposób, na uzyskanie dodatkowego oświetlenia. Przy tym możliwość docinania taśmy na odpowiednie długości paski, a także fakt, że dostępna jest ona z diodami emitującymi różną barwę światła sprawia, że łatwo można dostosować to rozwiązanie, do własnych, indywidualnych potrzeb.

Montaż taśmy LED w kuchni

Montując taśmy LED w kuchni należy wziąć pod uwagę to czy doświetlamy przestrzeń nad samym blatem roboczym czy także nad zlewem, czy kuchenką, gdzie diody mogą być dodatkowo narażone na działanie wilgoci (para wodna, rozpryski wody). W takim wypadku konieczne jest dobranie taśm nadających się do pracy w takich warunkach, czyli o większej szczelności. Należy także pamiętać o tym, że LED w odróżnieniu do tradycyjnych żarówek potrzebuje stałego napięcia o niskiej mocy, a co za tym idzie konieczne jest stosowanie specjalnych zasilaczy. Te dostępne są w różnych wariantach, w tym zasilacz LED 24V, 12V czy 37V, dzięki temu nie ma problemu z dobraniem odpowiedniego rozwiązania. Tym co jest szczególne ważne jest to, że ilość zasilaczy obsługujących nasze oświetlenie LED, zależna jest od długości samej taśmy. I tak, jeśli jej długość wynosi więcej niż 3 metry to wymaga ona już dwóch zasilaczy, co ważne nie może ona jednak być dłuższa niż 6 metrów. W przypadku oświetlenia kuchennego warto także zdecydować się na takie akcesoria do taśmy LED jak profile aluminiowe lub listwy oraz sterowniki, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na taśmę RGBW, czyli na taśmę z możliwością zmiany kolorów wraz z barwą białą. Dzięki temu w zależności od potrzeb będziemy mogli ustawić oświetlenie dekoracyjne kolorowe, które ożywi przestrzeń - takie rozwiązanie doskonale prezentuje się w aneksach kuchennych otwartych na salon, a w miarę potrzeby przestawić je na funkcjonalne oświetlenie doświetlające blat roboczy.


Taśmy LED są łatwe w montażu, energooszczędne i praktyczne, do tego dają nam wiele możliwości jeśli chodzi o aranżacje wnętrz. Zastosować je można właściwie wszędzie i wbrew powszechnej opinie doskonale sprawdzają się nawet w tych nie najnowocześniejszych wnętrzach.


Jeżeli zainteresował państwa artykuł, polecamy sprawdzić naszą ofertę:


akcesoria do taśmy led - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED_AKCESORIA-255.html
akcesoria led - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED_AKCESORIA-255.html
zasilacz led 24v - https://ledzik.pl/pol_m_ZASILACZE-LED-189.html
taśma led cena - https://ledzik.pl/pol_m_TASMY-LED-192.html
listwa do taśmy led - https://ledzik.pl/pol_m_PROFILE-ALUMINIOWE-LED-191.html
pixel